14-04-2021 14:58
Nawigacja
Ogłoszenia parafialne

XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA 11.10.2020

 

1. Przeżywamy dziś Dzień Papieski. Po Mszy św. wolontariusze będą oczekiwali na nasz dar serca do puszki na Dzieło Nowego Tysiąclecia – wsparcie w dalszej nauce zdolnej młodzieży z ubogich rodzin.

2. Nabożeństwa różańcowe w archikatedrze codziennie o 17.15. Dzieci zapraszamy na różaniec w poniedziałki i środy o 16.30.

3. Tydzień w liturgii:

 • we wtorek błog. Honorata Koźmińskiego  
 • w czwartek św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła
 • w piątek św. Jadwigi Śląskiej
 • w sobotę św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika
 • w przyszłą niedzielę wspominamy św. Łukasza Ewangelistę, patrona Służby Zdrowia. Jest to dzień imienin naszych wikariuszy, ks. Łukasza Sakowskiego i ks. Łukasza Połacika. Msze św. w intencji Księży  Solenizantów o 10.00 i 11.00. Zapraszamy do modlitwy za naszych księży.

4. Zachęcamy serdecznie do wspólnotowej modlitwy za bliskich zmarłych. Można już pobierać kartki na wypominki roczne i oktawalne. Wyłożone są z tyłu Bazyliki i w Kaplicy.

5. Przypominamy, że w czasie przebywania w archikatedrze należy zakrywać usta i nos oraz zachowywać bezpieczną odległość od innych osób.

Ogłoszenia parafialne

XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA 27.09.2020

1. Nabożeństwa różańcowe w archikatedrze od czwartku codziennie o 17.15. Starajmy się w miarę naszych możliwości uczestniczyć jako wspólnota w tej pięknej modlitwie. Dzieci zapraszamy na różaniec od następnego tygodnia w poniedziałki i środy na 16.30.

2. Tydzień w liturgii:

- w poniedziałek św. Wacława, w naszych modlitwach pamiętamy o Księdzu Arcybiskupie Metropolicie.

- we wtorek święto św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała,

-  w środę św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła,

 - w czwartek św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła,

 - w piątek wspomnienie św. Aniołów Stróżów.

3. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota października. Do chorych udamy się w piątek od 9.00. Spowiedź św. od 7.00, od 12.00 do 13.00 i od 17.30.

4. W środę spotkanie Akcji Katolickiej o 19.00 w sali duszpasterskiej.

5. Spotkania formacyjne dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania  z klas 8 SP i pierwszych klas szkoły średniej w czwartek o godz. 16.30.

6. W środę, 30 września, o godz. 19.00 w ramach cyklu „Muzyka w świątyniach” w naszej bazylice odbędzie się koncert chóru Collegium Cantorum połączony z multimedialnymi opowieściami o archikatedrze. Wstęp jest bezpłatny, jednak ze względów sanitarnych konieczne jest pobranie wcześniej wejściówki w zakrystii po Mszy św.

7. W sobotę 3 października, o godz. 9.30 rozpocznie się Pielgrzymka Żywego Różańca Archidiecezji Częstochowskiej do Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej w Myszkowie. Natomiast tradycyjne spotkanie formacyjne naszej wspólnoty różańcowej w najbliższą niedzielę po Mszy św. o godz. 8.00.

8. Przypominamy, że w każdą środę o 18.00 odprawiamy przed cudami słynącym wizerunku Matki Bożej Anielskiej – naszej Pani Katedralnej specjalną nowennę. U duszpasterzy możemy składać intencje za żywych i zmarłych, które przedstawiamy przez kolejne miesiące.

9. Pragniemy zaprosić wszystkich, którzy chcą włączyć się w różnego typu grupy duszpasterskie naszej parafii:

Młodsze dzieci zapraszamy do grupy „Dzieci Maryi”, którą będą prowadzić nasze Siostry Karolanki. Spotkania w soboty o 10.00.

Próby scholi dziecięcej przy akompaniamencie gitarowym w piątki o 15.30.

Chłopców i mężczyzn w każdym wieku zapraszamy do służby Bożej jako ministrantów i lektorów. Zbiórki dla kandydatów i ministrantów w wieku szkolnym  w soboty o 11.00.

Młodzież zapraszamy do formacji w duchu oazowym. Spotkania dla grupy młodzieżowej będą odbywać się w piątki o 19.00.

Dorosłych, chcących służyć Bogu i ludziom poprzez różnego rodzaju akcje duszpasterskie i charytatywne zapraszamy do Akcji Katolickiej. Spotkania raz miesiącu. Serdecznie zapraszamy też do rodziny Żywego Różańca, która omadla sprawy parafii i naszych rodzin w zaciszu domowym, ale i wspólnotowo po każdej Mszy św. porannej  o 7.00. 

Szczegółowe informacje na temat powyższych grup u duszpasterzy.

10. Ponadto przypominamy, że w naszej archikatedrze trwa całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, w czasie porannej i wieczornej Mszy św. oraz od 12.00 do 13.00 kapłani pełnią dyżur w konfesjonale, o 15.00 Wspólnota Miłosierdzia Bożego odmawia Koronkę, w tygodniu o 17.30 /poza czasem nabożeństw okresowych/ odprawiane są Nieszpory, a w niedzielę o 7.30 śpiewane są Godzinki ku czci Matki Bożej, a o 9.30 odprawiana jest Godzina Czytań o Świętej Rodzinie. Do udziału w tych nabożeństwach według sił i gorliwości serdecznie zapraszamy.

11. Przypominamy, że ogłoszenia duszpasterskie są wywieszone w gablotach przy wejściach oraz dostępne na stronie internetowej www.archikatedra.pl 

Informacja o remoncie Archikatedry

INFORMACJA

o robotach budowlanych, dotyczących budynku archikatedry pw. Świętej Rodziny w Częstochowie.

W dniu 14 sierpnia bieżącego roku zakończył się pierwszy etap robót budowlanych, rozpoczętych 28 lutego 2019 r., dotyczących budynku archikatedry, obejmujący w szczególności:

1)     remont elewacji polegający na jej oczyszczeniu i uzupełnieniu ubytków;

2)     remont kamiennej posadzki w nawie głównej, nawach bocznych i transepcie;

3)     wykonanie (odtworzenie z wprowadzeniem obowiązujących standardów)  powietrznej instalacji grzewczej oraz remont niezbędnych pomieszczeń technicznych;

4)     zabezpieczenie przeciwpożarowe więźby dachowej i deskowania dachu, wykonanie stalowych pomostów na poddaszu archikatedry, remont
i zabezpieczenie przeciwpożarowe ławek oraz konfesjonałów;

5)        remont instalacji elektrycznych, obejmujący dostosowanie do obowiązujących przepisów (również przeciwpożarowych), w tym wykonanie nowego oświetlenia wewnątrz i iluminacji zewnętrznej archikatedry;

6)        wykonanie instalacji sygnalizacji pożaru, instalacji sygnalizacji włamania, instalacji monitoringu i instalacji hydrantowej oraz  zaopatrzenie budynku
w  podręczny sprzęt gaśniczy;

7)        zabezpieczenie przeciwwilgociowe ścian budynku;

wyłożenie cokołów ścian, wewnątrz budynku, płytami kamiennymi w miejscu zdemontowanej drewnianej boazerii;

8)        remont głównych schodów zewnętrznych i ich przebudowę, polegającą
na wykonaniu pod schodami toalet oraz montaż podnośnika umożliwiającego dostęp do budynku osobom niepełnosprawnym;

9)     wykonanie zewnętrznej pochylni, dla niepełnosprawnych, przy wejściu do kaplicy Najświętszego Sakramentu;

10)   wykonanie windy osobowej w wieży;

11)  budowę i przebudowę przyłączy wody, kanalizacji sanitarnej i energii elektrycznej;

12)  podłączenie rur spustowych budynku do miejskiej kanalizacji deszczowej.

 

Inwestorem jest Rzymsko-Katolicka Parafia Archikatedralna pw. Świętej Rodziny
w Częstochowie.

Wartość robót wynosiła, łącznie z podatkiem VAT, 11.191.793,07 zł. Inwestycja była dofinansowana, w kwocie 8.080.724,15 zł, przez Urząd Marszałkowski,
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Udział własny sfinansowała archidiecezja częstochowska. Roboty były wykonywane przez, wybranego w wyniku przetargu, generalnego wykonawcę: Przedsiębiorstwo Budowlano-Handlowe TERMOBUD z Częstochowy.

Trwa drugi etap robót realizowanych przez ww. wykonawcę, dotyczący wież, obejmuje w szczególności: remont okien i żaluzji, zabezpieczenie przeciwkorozyjne stalowych elementów ścian, stropów i schodów oraz konstrukcji wsporczej dzwonów,  remont wszystkich drzwi zewnętrznych. Wykonano już remont podpiwniczenia prezbiterium, remont kaplic, nowe przejście do zakrystii z transeptu oraz remont toalet przy zakrystii. W trakcie wykonywania jest nowe nagłośnienie. W związku
z tym, na placu przed archikatedrą, nadal będzie funkcjonować zaplecze budowy. Roboty są finansowane ze środków własnych Parafii i archidiecezji.

Obecnie wnętrze archikatedry jest dostępne jak przed rozpoczęciem inwestycji, jednak niektóre wejścia mogą być czasowo zamykane.

Nadal prosimy o nie wchodzenie na teren zaplecza budowy oraz, podczas pobytu w archikatedrze, zachowanie ostrożności i dostosowanie się do rygorów wynikających z zaistniałej sytuacji.

Przepraszamy za wszystkie utrudnienia, które potrwają jeszcze około dwóch miesięcy, do zakończenia drugiego etapu inwestycji.

Aby wspomóc dzieło remontu naszej archikatedry i mieć osobisty udział
i satysfakcję w wielkim dziele odnowienia i upiększenia naszej czcigodnej świątyni będzie można złożyć dobrowolną ofiarę na ten cel. Można to uczynić w ciągu najbliższych tygodni składając swój dar na tacę, lub w kopercie jako „Dar serca” lub w kancelarii, czy przesyłając na konto parafii. Za złożone już ofiary serdeczne Bóg zapłać.

Dziękujmy Panu Bogu za dotychczasowy przebieg przedsięwzięcia i prośmy
o jego szczęśliwe zakończenie, w tym o bezpieczeństwo wykonawców robót i osób postronnych.

OFIARY MOŻEMY WPŁACAĆ NA KONTO PARAFII ARCHIKATEDRALNEJ: 06 1540 1014 2001 7300 0983 0001 

Ogłoszenia parafialne

XXV NIEDZIELA ZWYKŁA 20.09.2020

 

1. Tydzień w liturgii:

 • w poniedziałek święto św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty.
 • w środę kalendarz liturgiczny wspomina św. Ojca Pio. W naszej bazylice, w kaplicy Miłosierdzia Bożego znajdują się relikwie tego wielkiego Stygmatyka.

2. Spotkanie dla rodziców dzieci, które w najbliższym roku katechetycznym przyjmą I Komunię św. w czwartek o godz. 18.00.

3. Polecamy lekturę „Niedzieli”, a w niej cyklu artykułów o działaniach Kościoła na rzecz ubogich. Zachęcamy też do słuchania naszego radia FIAT, radia Jasna Góra oraz radia Maryja.

4. Wszystkim nawiedzającym naszą bazylikę archikatedralną życzymy wielu łask płynących z Domu Świętej Rodziny.

Ogłoszenia parafialne

XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA 13.09.2020

1. Tydzień w liturgii:

 • w poniedziałek święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Msze św. o 7.00 i 18.00. Pamiętajmy o uczczeniu w tym dniu krzyża domowego,
 • we wtorek wspomnienie Matki Bożej Bolesnej,
 • w środę wspomnienie św. Męczenników Korneliusza, papieża i Cypriana, biskupa,
 • w piątek święto św. Stanisława Kostki, patrona Polski, szczególnie dzieci i młodzieży. Wszystkie dzieci zapraszamy w tym dniu na Mszę św. o 18.00. W tym dniu módlmy się za Księdza Arcybiskupa Stanisława Nowaka z racji Jego imienin.

2. Ze względu na stan epidemiczny w tym roku nie odbędzie się archidiecezjalna pielgrzymka chorych, niepełnosprawnych i starszych wiekiem. Natomiast w ich intencji 14 września o godz. 13.30 będzie sprawowana Msza Święta pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze (transmitowana przez TV Trwam). Zachęcamy do duchowej łączności w tym czasie.

3. W naszej parafii trwa Biały Tydzień. Dzieci pierwszokomunijne i ich bliskich zapraszamy codziennie o godz. 18.00.

4. Polecamy lekturę „Niedzieli” i zapraszamy do korzystania z mediów katolickich.

5. Życzymy opieki Świętej Rodziny wszystkim modlącym się w naszej bazylice archikatedralnej.

Ogłoszenia parafialne

XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA 5.09.2020

1. Tydzień w liturgii:

 • we wtorek uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
 • w sobotę wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi, odpust w kościele rektorackim.

2. W środę, 9 września przypada 14 rocznica święceń biskupich naszego Księdza Arcybiskupa Metropolity. Polecamy jego pasterską posługę przez przyczynę Pani Jasnogórskiej.

3. W przyszłą niedzielę, 13 września o godz. 12.00 odbędzie się uroczystość Pierwszej Komunii św. przeniesiona z maja z powodu epidemii. Spowiedź św. dla dzieci komunijnych, ich rodziców i bliskich w sobotę o godz. 10.00.

4. Konferencja Episkopatu Polski zatwierdziła tłumaczenie trzech nowych wezwań Litanii Loretańskiej wprowadzonych przez Stolicę Apostolską: „Matko miłosierdzia”, „Matko nadziei”, „Pociecho migrantów”. Odtąd będziemy ich używać w naszej modlitwie tą litanią.

5. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia, wszystkim modlącym się w archikatedrze życzymy błogosławieństwa Bożego i wszelkiej pomyślności.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
2,638,619 unikalne wizyty