Ogłoszenia parafialne

XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA 5.09.2021

1. Tydzień w liturgii:

 • w środę święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

2. W czwartek, 9 września przypada 15 rocznica święceń biskupich naszego Księdza Arcybiskupa Metropolity. Polecamy jego pasterską posługę przez przyczynę Pani Jasnogórskiej.

3. W przyszłą niedzielę, 12 września o godz. 12.00 odbędzie się uroczystość rocznicy Pierwszej Komunii św. dzieci z klas V. Próba obędzie się w środę o godz. 16.00. Spowiedź św. dla dzieci, ich rodziców i bliskich w sobotę o godz. 10.00.

4. Zapraszamy na spotkania formacyjne w nowym roku katechetycznym: młodzież ze szkół średnich zapraszamy na spotkanie przed bierzmowaniem we wtorek o godz. 18.30. Dzieci z klas od 1 do 4 zachęcamy do udziału w spotkaniach Dzieci Maryi, które prowadzą Siostry Karolanki w sobotę na godz. 10.00, a uczniów szkoły podstawowej, średniej ale i starszych zapraszamy do wstąpienia w szeregi Liturgicznej Służby Ołtarza, aby przez piękno liturgii pogłębić więź z Jezusem. Zbiórka w sobotę o godz. 10.00.

5. Dziś po Mszy św. będziemy mogli złożyć do puszek przy wyjściu ofiarę  dla Afgańczyków przebywających w obozach uchodźczych w Polsce i poza granicami kraju.

6. Wszystkim modlącym się w archikatedrze życzymy błogosławieństwa Bożego i wszelkiej pomyślności.

Ogłoszenia parafialne

XXII NIEDZIELA ZWYKŁA 29.08.2021

 1. W środę rozpoczynamy nowy rok szkolny i katechetyczny. Dla dzieci, młodzieży, nauczycieli i wychowawców ze szkół położonych na terenie naszej parafii Msza św. na rozpoczęcie roku będzie sprawowana o godz. 9.00. Natomiast przedszkolaków i dzieci szkolne zapraszamy w przyszłą niedzielę na godz. 11.00 na Mszę św. Wtedy to poświęcimy plecaki i przybory szkolne.
 2. Środa to także dzień 82 rocznicy napaści Niemców hitlerowskich na Polskę i rozpoczęcia II wojny światowej. Pamiętajmy o poległych w obronie Ojczyzny.
 3. Od następnej niedzieli, 5 września powracamy do następującego porządku Mszy św.:  8.00, 10.00, 11.00 /z udziałem dzieci i ich rodzin/, 12.00 i 18.00.
 4. W tym tygodniu przypada I czwartek i I piątek i I sobota miesiąca. W piątek spowiedź św. rano przed Mszą św. o godz. 7.00, o godz. 12.00 i od godz. 17.30 /szczególnie dla dzieci i młodzieży/. Z Komunią św. do chorych udamy się od 9.00. W czwartek o 17.30 Godzina święta przed pierwszym piątkiem miesiąca.
 5. W tym tygodniu przypada 82 rocznica hitlerowskiej zbrodni na mieszkańcach Częstochowy, którzy w dn. 3 i 4 września zostali rozstrzelani w różnych punktach miasta, m.in. na placu przed katedrą. Msza św. w ich intencji będzie sprawowana w archikatedrze w sobotę 4 września o godz. 18.00. Postarajmy się wszyscy uczestniczyć w tej Mszy św. aby uczcić poległych i modlić się o pokój ich duszy.
 6. Tydzień w liturgii:

- w piątek św. Grzegorza Wielkiego

- w sobotę wspomnienie bł. Marii Kanuty Chrobot, która wraz ze współsiostrami oddała życie za ojców rodzin w czasie II wojny światowej. Jest jedną z trojga męczenników naszej częstochowskiej ziemi.

Pielgrzymów jasnogórskich, nas samych, nasze rodziny polecajmy Najświętszej Rodzinie Nazaretańskiej.

Ogłoszenia parafialne

XXI NIEDZIELA ZWYKŁA 22.08.2021

1. W środę, w wigilię uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, o godz. 17.00 nieszporami maryjnymi w archikatedrze rozpocznie się archidiecezjalna procesja z obrazem Matki Bożej z naszej bazyliki. Procesja pod przewodnictwem ks. Arcybiskupa Metropolity uda się na Jasną Górę. Zapraszamy wszystkich do licznego udziału, prosimy Gwardię Katedralną, Żywy Różaniec w strojach, panów niosących sztandary, ministrantów o szczególny udział w tym wielkim wyznaniu naszej miłości do Maryi. Potraktujmy udział w tej procesji jako wyjątkowy przywilej naszej parafii.

2. Tydzień w liturgii:

 • we wtorek święto św. Bartłomieja Apostoła.
 • w czwartek uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, patronki naszej archidiecezji. Uroczysta Msza św. przed szczytem na Jasnej Górze o 11.00.

Msze św. w archikatedrze o 8.00 i 18.00.

 • w piątek wspomnienie św. Moniki, matki św. Augustyna
 • w sobotę wspomnienie św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła

3. Składamy serdeczne podziękowanie za piękny udział w naszej pielgrzymce parafialnej na Jasną Górę w ramach nowenny przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej.

4. Zachęcamy do lektury tygodnika „Niedziela” oraz słuchania radia FIAT, radia Jasna Góra i radia Maryja. Przypominamy też, że informacje duszpasterskie są dostępne też na stronie archikaterda.pl

5. Wszystkim modlącym się w naszej bazylice, parafianom, sympatykom naszej archikatedry i pielgrzymom życzymy błogosławionego tygodnia.

 

Ogłoszenia parafialne

XX NIEDZIELA ZWYKŁA
UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA NMP 15.08.2021

1. Tydzień w liturgii:

 • we wtorek wspomnienie św. Jacka
 • w piątek wspomnienie św. Bernarda, opata i doktora Kościoła.
 • w sobotę wspomnienie św. Piusa X, papieża.

2. Od 17 sierpnia rozpoczyna się nowenna przed Uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej, podczas której parafie Częstochowy pielgrzymują na Jasną Górę. W archikatedrze nowennę odprawiać będziemy codziennie po Mszach św. porannych i przed Mszami św. wieczornymi.

3. W piątek, 20 sierpnia o 17.15 rozpocznie się nasza parafialna pielgrzymka na Jasną Górę. Niech ta krótka, ale piękna droga będzie wyrazem naszej wiary i miłości do Maryi. Zapraszamy wszystkich parafian w piątek na 17.15. Prosimy chętnych do niesienia krzyża, tablicy i nagłośnienia pielgrzymkowego o zgłoszenie się wcześniej do zakrystii.

4. W tygodniku „Niedziela” polecamy szczególnie artykuł „Manifestacja czy świadectwo?” o noszeniu znaków religijnych oraz serię artykułów o rocznicy Światowych Dni Młodzieży 1991 r. w Częstochowie.

Ogłoszenia parafialne

XIX NIEDZIELA ZWYKŁA 8.08.2021

1. Tydzień w liturgii:

 • w poniedziałek święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, patronki Europy,
 • we wtorek święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika,
 • w środę wspomnienie św. Klary, dziewicy,
 • w sobotę wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, kapłana męczennika II wojny światowej, który oddał życie za współwięźnia,
 • w przyszłą niedzielę, 15 sierpnia Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, po każdej Mszy św. będziemy święcić zioła i kwiaty.

2. Ksiądz Arcybiskup Metropolita serdecznie zaprasza na Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej "Jasna Strona Mocy", który odbędzie się w dniach 13 i 14 sierpnia br. przed szczytem Jasnej Góry. Koncert ten będzie też transmitowany przez program 1 Telewizji Polskiej w piątek i sobotę o godz. 20.15.

3. Polecamy bardzo serdecznie nasz tygodnik „Niedzielę”, a nim m.in. serię artykułów o pielgrzymowaniu.

4. Drogim parafianom, sympatykom i pielgrzymom nawiedzającym naszą bazylikę archikatedralną życzymy błogosławionego tygodnia.

Ogłoszenia parafialne

XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA 1.08.2021

1. Dziś, w 77 rocznicę wybuchu powstania warszawskiego pamiętamy o tych wszystkich, którzy heroicznie bronili wolności naszej Ojczyzny.

Tydzień w liturgii:

 • w środę wspomnienie św. Jana Marii Vianeya,
 • w piątek święto Przemienienia Pańskiego. Msze św. o 7.00 i 18.00.

2. Po wakacyjnej przerwie od poniedziałku wznowi funkcjonowanie Kuchnia dla ubogich Świętej Rodziny. Bóg zapłać za szczodre ofiary składane na ten cel do puszki w kruchcie bazyliki, a siostrom karolankom za piękną służbę potrzebującym.

3. W przyszłą niedzielę, 8 sierpnia o godz. 10.00 w naszej archikatedrze będzie sprawowana Msza św. za częstochowian poległych w Powstaniu Warszawskich, w sposób szczególny za śp. sierżanta Wojciecha Omyłę, żołnierza batalionu „Zośka” i śp. kapitana Eugeniusza Stasieckiego. Po Mszy św. pod tablicą pamiątkową przy ul. Krakowskiej 36, gdzie w czasie wojny mieszkał Wojciech Omyła zostaną złożone kwiaty. Przed Mszą św., o godz. 9.30 organizatorzy zapraszają na koncert pieśni powstańczych w wykonaniu zespołu „Wręczynki Plus.”

4. W tym tygodniu przypada I czwartek, piątek i sobota miesiąca. Godzina święta w czwartek o 17.30. Do chorych udamy się w piątek od 9.00.

5. Zachęcamy do lektury tygodnika „Niedziela” oraz korzystania z mediów katolickich.

6. W naszej modlitwie pamiętajmy o pielgrzymach, którzy w tych dniach ofiarnie zdążają do Sanktuarium Narodu Polskiego na Jasnej Górze. Nie zapominajmy o gestach życzliwości wobec grup pielgrzymkowych, które  spotkamy na naszych ulicach.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło