Ogłoszenia parafialne

XXV NIEDZIELA ZWYKŁA 19.09.2021

1. Dziś o godz. 16.30 spod szczytu Jasnej Góry wyruszy Marsz dla życia i rodziny. Uroczysta Msza św. na zakończenie Marszu odbędzie się w naszej archikatedrze o godz. 18.00 pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa Metropolity. Tego dnia po Mszach św. będziemy mogli uderzyć w dzwon „Głos nienarodzonych”, który będzie umieszczony przed archikatedrą, aby w ten symboliczny sposób przemówić w imieniu tych, którym zabrano głos poprzez aborcję. Dzwon niesie ze sobą przesłanie, że dzieci nienarodzone nie mogły zapłakać, ani wypowiedzieć się.

2. W poniedziałek, 20 września o godz. 11.00 zapraszamy na Mszę św. w intencji chorych i starszych sprawowaną przez Ks. Biskupa Antoniego Długosza. Po Mszy św. zapraszamy wszystkich na skromny ciepły posiłek do auli katedralnej.

3. Tydzień w liturgii:

 • we wtorek święto św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty.
 • w czwartek wspomnienie św. Ojca Pio. W naszej bazylice, w kaplicy Miłosierdzia Bożego znajdują się relikwie tego wielkiego Stygmatyka.

4. Polecamy lekturę „Niedzieli”, zachęcamy też do słuchania naszego radia FIAT, radia Jasna Góra oraz radia Maryja.

5. Wszystkim nawiedzającym naszą bazylikę archikatedralną życzymy wielu łask płynących z Domu Świętej Rodziny.

Ogłoszenia parafialne

XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA12.09.20211.

1. Dziś Kościół w Polsce przeżywa wielki dzień radości z racji wyniesienia na ołtarze Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia i Matki Róży Czackiej. Podczas Mszy św. o 12.00 będziemy łączyć się duchowo ze Świątynią Opatrzności Bożej - miejscem beatyfikacji.

2. Tydzień w liturgii:

we wtorek święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Msze św. o 7.00 i 18.00. Msza św. o godz. 18.00 będzie sprawowana przy Krzyżu katedralnym w bazylice. Pamiętajmy o uczczeniu w tym dniu znaku krzyża świętego,

w środę wspomnienie Matki Bożej Bolesnej,

w czwartek wspomnienie św. Męczenników Korneliusza i Cypriana, 

w sobotę święto św. Stanisława Kostki, patrona Polski, szczególnie dzieci i młodzieży. W tym dniu módlmy się za Księdza Arcybiskupa Stanisława Nowaka z racji Jego imienin. W sobotę na godz. 10.00 zapraszamy wszystkie dzieci ze szkoły podstawowej na spotkanie ze św. Stanisławem. W programie gry, zabawy i konkursy z nagrodami.

3. Spotkania grup formacyjnych w tym tygodniu:

- we wtorek o 18.30 spotkanie młodzieży ze szkoły średniej przed bierzmowaniem w kaplicy,

- w czwartek o 18.30 spotkanie dla rodziców dzieci z kl. III przed I Komunią św. w sali duszpasterskiej, natomiast również o 18.30 w spotkanie dla młodzieży z kl. 8 przed bierzmowaniem w kaplicy,

- w piątek o 18.30 spotkanie młodzieży Ruchu Światło-Życie. Zapraszamy ambitnych młodych ludzi do formacji duchu oazowym.

4. W przyszłą niedzielę, 19 września odbędzie się w naszym mieście Marsz dla życia i rodziny. Rozpocznie się o 16.30 na błoniach jasnogórskich a zakończy uroczystą Mszą św. w naszej archikatedrze o godz. 18.00.

5. Polecamy lekturę „Niedzieli”, szczególnie dodatku poświęconego nowym polskim błogosławionym.

6. Życzymy opieki Świętej Rodziny wszystkim modlącym się w naszej bazylice archikatedralnej. 

Ogłoszenia parafialne

XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA 5.09.2021

1. Tydzień w liturgii:

 • w środę święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

2. W czwartek, 9 września przypada 15 rocznica święceń biskupich naszego Księdza Arcybiskupa Metropolity. Polecamy jego pasterską posługę przez przyczynę Pani Jasnogórskiej.

3. W przyszłą niedzielę, 12 września o godz. 12.00 odbędzie się uroczystość rocznicy Pierwszej Komunii św. dzieci z klas V. Próba obędzie się w środę o godz. 16.00. Spowiedź św. dla dzieci, ich rodziców i bliskich w sobotę o godz. 10.00.

4. Zapraszamy na spotkania formacyjne w nowym roku katechetycznym: młodzież ze szkół średnich zapraszamy na spotkanie przed bierzmowaniem we wtorek o godz. 18.30. Dzieci z klas od 1 do 4 zachęcamy do udziału w spotkaniach Dzieci Maryi, które prowadzą Siostry Karolanki w sobotę na godz. 10.00, a uczniów szkoły podstawowej, średniej ale i starszych zapraszamy do wstąpienia w szeregi Liturgicznej Służby Ołtarza, aby przez piękno liturgii pogłębić więź z Jezusem. Zbiórka w sobotę o godz. 10.00.

5. Dziś po Mszy św. będziemy mogli złożyć do puszek przy wyjściu ofiarę  dla Afgańczyków przebywających w obozach uchodźczych w Polsce i poza granicami kraju.

6. Wszystkim modlącym się w archikatedrze życzymy błogosławieństwa Bożego i wszelkiej pomyślności.

Ogłoszenia parafialne

XXII NIEDZIELA ZWYKŁA 29.08.2021

 1. W środę rozpoczynamy nowy rok szkolny i katechetyczny. Dla dzieci, młodzieży, nauczycieli i wychowawców ze szkół położonych na terenie naszej parafii Msza św. na rozpoczęcie roku będzie sprawowana o godz. 9.00. Natomiast przedszkolaków i dzieci szkolne zapraszamy w przyszłą niedzielę na godz. 11.00 na Mszę św. Wtedy to poświęcimy plecaki i przybory szkolne.
 2. Środa to także dzień 82 rocznicy napaści Niemców hitlerowskich na Polskę i rozpoczęcia II wojny światowej. Pamiętajmy o poległych w obronie Ojczyzny.
 3. Od następnej niedzieli, 5 września powracamy do następującego porządku Mszy św.:  8.00, 10.00, 11.00 /z udziałem dzieci i ich rodzin/, 12.00 i 18.00.
 4. W tym tygodniu przypada I czwartek i I piątek i I sobota miesiąca. W piątek spowiedź św. rano przed Mszą św. o godz. 7.00, o godz. 12.00 i od godz. 17.30 /szczególnie dla dzieci i młodzieży/. Z Komunią św. do chorych udamy się od 9.00. W czwartek o 17.30 Godzina święta przed pierwszym piątkiem miesiąca.
 5. W tym tygodniu przypada 82 rocznica hitlerowskiej zbrodni na mieszkańcach Częstochowy, którzy w dn. 3 i 4 września zostali rozstrzelani w różnych punktach miasta, m.in. na placu przed katedrą. Msza św. w ich intencji będzie sprawowana w archikatedrze w sobotę 4 września o godz. 18.00. Postarajmy się wszyscy uczestniczyć w tej Mszy św. aby uczcić poległych i modlić się o pokój ich duszy.
 6. Tydzień w liturgii:

- w piątek św. Grzegorza Wielkiego

- w sobotę wspomnienie bł. Marii Kanuty Chrobot, która wraz ze współsiostrami oddała życie za ojców rodzin w czasie II wojny światowej. Jest jedną z trojga męczenników naszej częstochowskiej ziemi.

Pielgrzymów jasnogórskich, nas samych, nasze rodziny polecajmy Najświętszej Rodzinie Nazaretańskiej.

Ogłoszenia parafialne

XXI NIEDZIELA ZWYKŁA 22.08.2021

1. W środę, w wigilię uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, o godz. 17.00 nieszporami maryjnymi w archikatedrze rozpocznie się archidiecezjalna procesja z obrazem Matki Bożej z naszej bazyliki. Procesja pod przewodnictwem ks. Arcybiskupa Metropolity uda się na Jasną Górę. Zapraszamy wszystkich do licznego udziału, prosimy Gwardię Katedralną, Żywy Różaniec w strojach, panów niosących sztandary, ministrantów o szczególny udział w tym wielkim wyznaniu naszej miłości do Maryi. Potraktujmy udział w tej procesji jako wyjątkowy przywilej naszej parafii.

2. Tydzień w liturgii:

 • we wtorek święto św. Bartłomieja Apostoła.
 • w czwartek uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, patronki naszej archidiecezji. Uroczysta Msza św. przed szczytem na Jasnej Górze o 11.00.

Msze św. w archikatedrze o 8.00 i 18.00.

 • w piątek wspomnienie św. Moniki, matki św. Augustyna
 • w sobotę wspomnienie św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła

3. Składamy serdeczne podziękowanie za piękny udział w naszej pielgrzymce parafialnej na Jasną Górę w ramach nowenny przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej.

4. Zachęcamy do lektury tygodnika „Niedziela” oraz słuchania radia FIAT, radia Jasna Góra i radia Maryja. Przypominamy też, że informacje duszpasterskie są dostępne też na stronie archikaterda.pl

5. Wszystkim modlącym się w naszej bazylice, parafianom, sympatykom naszej archikatedry i pielgrzymom życzymy błogosławionego tygodnia.

 

Ogłoszenia parafialne

XX NIEDZIELA ZWYKŁA
UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA NMP 15.08.2021

1. Tydzień w liturgii:

 • we wtorek wspomnienie św. Jacka
 • w piątek wspomnienie św. Bernarda, opata i doktora Kościoła.
 • w sobotę wspomnienie św. Piusa X, papieża.

2. Od 17 sierpnia rozpoczyna się nowenna przed Uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej, podczas której parafie Częstochowy pielgrzymują na Jasną Górę. W archikatedrze nowennę odprawiać będziemy codziennie po Mszach św. porannych i przed Mszami św. wieczornymi.

3. W piątek, 20 sierpnia o 17.15 rozpocznie się nasza parafialna pielgrzymka na Jasną Górę. Niech ta krótka, ale piękna droga będzie wyrazem naszej wiary i miłości do Maryi. Zapraszamy wszystkich parafian w piątek na 17.15. Prosimy chętnych do niesienia krzyża, tablicy i nagłośnienia pielgrzymkowego o zgłoszenie się wcześniej do zakrystii.

4. W tygodniku „Niedziela” polecamy szczególnie artykuł „Manifestacja czy świadectwo?” o noszeniu znaków religijnych oraz serię artykułów o rocznicy Światowych Dni Młodzieży 1991 r. w Częstochowie.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło